Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak a co Vám může zabavit exekutor, i když nejste dlužníkem

20. 08. 2016 11:07:05
V nedávné době jsem napomáhal známé zjišťovat informace o exekutorských právech a narazil na velmi znepokojivé informace i pro ostatní spoluobčany.

Známá se dostala do finančních problémů, které netřeba rozebírat. Dostala se do exekuce. K začátku je třeba samozřejmě připomenout, že exekuci se dalo předejít komunikací s exekutorem a dohodě na jakýchkoli splátkách, ale byla v situaci, která neumožňovala jiné řešení. Problém je ten, že bydlí u své matky v pronájmu na základě nájemní smlouvy. Exekuce na účet a plat nestačila, proto byla navštívena vykonavatelem soudního exekutora, který s kamerou začal oblepovat majetek. Jenže se jednalo o majetek matky a přítele. Byť se matka hájila nájemní smlouvou, kde byl majetek popsán, tudíž majetek v bytě byl kompletně matky, ale tyto dokumenty vykonavateli nestačily. Hrozil tím, že musí kdokoli sehnat nemalé peníze, nebo si majetek další den odvezou. Majetek byl ohodnocen na zhruba 15.000,- Kč. Skončilo to naštěstí tak, že vykonavatel poznal, že ani dcera, ani matka žádné peníze dohromady nedají a vykonavatel i pod výhrůžkou odvozu majetku odjel zpět přes celou republiku a dal na vědomí, že se o celé věci ještě bude jednat, rozhodovat.

Začal jsem se o tuto záležitost zajímat a zjistil znepokojivé informace, které mohou potkat každého, který nikdy nedlužil.

Pro některé z Vás to zřejmě novinka nebude, ale pro větší část populace jistě ano, jelikož jsem po přečtení pár diskuzí a exekutorského řádu zjistil následující (v laickém překladu) :

  1. Nezáleží na trvalé adrese dlužníka (povinného), ale na adrese, kde se vyskytuje, kam mu chodí pošta a podobně. (v praxi to znamená, že exekutor může navštívit kohokoli, u koho má důvod si myslet, že se na onom místě zdržuje, zdržoval dlužník, i když tam byl třeba jen týden v kuse na návštěvě. Stačí podezření vykonavatele (jeho osobní důvod) a může do bytu vstoupit. Může do bytu vstoupit i se zámečníkem a policií v nepřítomnosti majitele nemovitosti. Náhradní klíče jsou poté u něj, případně můžete na své náklady sehnat také zámečníka a do svého bytu se opětovně dostat s novým zámkem.
  2. Jakmile je již v jakémkoli takovém bytě, může zabavit vše, co podléhá exekutorským právům (tedy kromě lednice, pračky, majetkem pevně spojeným s nemovitostí, oblečení, boty, hračky atd. - viz exekutorský řád)
  3. Pakliže nemá skutečný majitel majetku účtenky, paragony na své jméno, je oprávněn věc zabavit (zajistit). Dokumenty typu čestné prohlášení o vlastnictví, darovací smlouvy apod. mají polehčující skutečnost, ale ani těmito dokumenty není možné prokázat vlastnictví. Pakliže má vykonavatel v hlavě prázdno, může odůvodněně (díky svým pravomocím) majetek zabavit.
  4. Skutečný vlastník dále může (musí) napsat do 30-ti dnů žádost na vyškrtnutí věci ze soupisu movitých věcí, zaslat ji danému exekutorovi, společně se stejnými dokumenty, které předkládal již vykonavateli v bytě. Pakliže exekutor díky svým pravomocím neuzná tuto žádost, je třeba věc podat k soudu, tzv. vylučovací žalobou a o vrácení věcí rozhoduje soud. V případě kladného vyřízení musí exekutor na své náklady vrátit věc zpět na místo zabavení.

Můj osobní dodatek k výše uvedeným bodům:

- jakmile pronajímáte byt s vybavením, a nájemce je v exekuci, nemá v bytě trvalý pobyt, můžete se o svůj majetek soudit a i když máte věci sepsané v nájemní smlouvě, nemusí to vykonavateli stačit jako důvod k prokázání vlastnictví.

- jakmile Vás často navštěvuje osoba, která je v exekuci a vykonavatel nemá jiný důkaz působiště dlužníka, můžete se opět o svůj majetek soudit, i když prohlásíte, že u Vás dlužník nebydlí. Viz odkaz:

http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/922-47-problematika-trvaleho-pobytu-v-kontextu-exekuce?w=

- údajná rada pro tyto případy je psát si účtenky o nákupu na Vaše jméno, což prodejna udělat může, ale kdo to doteď dělá? (jiný případ je nákup kartou nebo přes internet, tam je vše dokázáno jasně)

Nejvíce jsem čerpal na www.ekcr.cz

Rady k prokázání vlastnictví jsou zde: http://www.penize.cz/exekuce/64683-osm-rad-jak-si-pred-dluznikem-a-exekutorem-ochranit-vlastni-majetek

a mýty o ochraně majetku, což je až neskutečné, jsou zde: http://www.pravniochranamajetku.cz/36-clanky-ze-sveta-exekuci/10-mytu-o-ochrane-pred-mobiliarni-exekuci-na-majetku-blizkych/

Nenapsal jsem zdaleka vše, co se tohoto tématu týče, ale upozorňuji na překvapení, které nemusí každý vědět a opravdu záleží jen na povaze exekutora (vykonavatele). Chystá se sice změna v legislativě, ale ta se chystá již dlouho a zabývá se právě problémem prokazování vlastnictví majetku. Exekutor (vykonavatel) bude muset prokazovat skutečné vlastnictví dlužníka v případě zabavení, ale ještě si počkáme...

Proto si dejte pozor na každého, kdo se vyskytuje ve Vašem bytě :)

Autor: Lukáš Kluch | sobota 20.8.2016 11:07 | karma článku: 32.42 | přečteno: 1781x

Další články blogera

Lukáš Kluch

Když mě brali za ... policistu, aneb ...

... jak vše (ne)dopadlo dobře. Příběhy z "natáčení" a ostatní zákulisní klepy o mém dvouletém působení v nitru.

1.8.2016 v 16:15 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 736 | Diskuse

Lukáš Kluch

Jak jsem hledal nové zaměstnání a zjistil, že vše, co je psáno, nemusí být vždy dáno

Příběh o tříměsíční nezaměstnanosti, tříměsíčním hledání, absolvování nadějných pohovorů a současném znepokojivém zaměstnání zpočátku krásně vypadajícím.

26.7.2016 v 11:37 | Karma článku: 38.44 | Přečteno: 6491 | Diskuse

Lukáš Kluch

Geocaching vs. Pokémon GO

Geocaching nebo Pokémon GO? Zdánlivě jde o podobnou věc, škoda, že reklama na Geocaching není tak masivní jako u Pokémon GO. Třeba by mnozí teenageři nenaráželi hlavou do lamp, ale přiučili se něco z okolí.

25.7.2016 v 15:08 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 756 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 264 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.38 | Přečteno: 968 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 605 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 633 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 844 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1743

Jsem takový, jaký chci, abych byl. Každý má své mouchy a jsem rád, že nemám své ovády apod. Rodina se blíží, tak proč například nezaložit blog :)

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.